Toitumine on suurepärase vormi, tervise ja hea enesetunde võtmetegur
Kas oled töölt koju jõudes leidnud end külmkapist esimese asja järgi haaramast või hoopiski leppinud šokolaaditahvliga, sest energia on otsas ning lihtsalt ei jõua enam korralikku einet valmistada? Äkki oled hoopis lõuna söömata jätnud või leppinud kartulikrõpsupakiga, sest ei olnud aega kuhugi sööma minna ja muud kontoris ei leidunud?
Selliste probleemide vältimiseks on parimaks abinõuks valmistada toit ette. Sel viisil saad oma toidukorrad ette planeerida, valmistada need siis, kui sulle sobib ning võita lõppkokkuvõttes aega. Mis kõige tähtsam, toidu ette valmistamine aitab sul saavutada hea vormi ning tervise.
Mis on „meal prep“ ehk toidu ette valmistamine?
Toidu ette valmistamist võib kirjeldada mitmeti, kuid põhimõtteliselt hõlmab see järgmist:
- Korraga suure koguse toidu valmistamine sulle sobival ajal (näiteks nädalavahetusel)
- Valmistatud toidu portsjoniteks jaotamine ja kasutamine toidukordadeks, tööle kaasa võtmiseks jne.
Toitu võib ette teha ka valmistades ette erinevad komponendid (tükeldamine, koorimine, viilutamine) ja hiljem need komponendid retseptides ära kasutada.
Mis on toidu ette valmistamise eelised?
„Meal prep“ võib säästa sinu aega ja raha, sest ostad ja valmistad kodus toitu harvem. Toidu ette valmistamist ja selleks toiduainete ostmist saab teha nädalavahetusel või muul vabal päeval. Nii saad oma aega paremini planeerida ja vältida kokkamist peale väsitavat tööpäeva.
Toidu ette valmistamine toob endaga kaasa tervislikuma toitumise (ja kaalu langemise, kui see on sinu eesmärk) kuna menüü on paigas ning ei teki olukorda kus haarad millegi ebatervisliku järgi.
Kas toidu ette valmistamisel on ka negatiivseid külgi?
Kuna toitu ette valmistades võib tekkida olukord, kus sööd sama rooga mitu päeva, ei pruugi see sobida inimestele, kes seda teha ei suuda. Siiski võid ette valmistada ka rohkem toitusid ja süüa näiteks ühte lõunasööki vaheldumisi teisega. Monotoonsuse vältimiseks kasuta söögikordade maitsestamiseks ka erinevaid vürtse.
Oled valmis? Millega ja kuidas alustada?
Enne, kui suurejoonelise toidu valmistamise ette võtad, varu endale korduvkasutatavaid õhukindlaid toiduainete hoiukonteinereid, mis hoiavad toidud värskena, aitavad vältida bakterite pääsemist toidu sisse ning selle riknemist ja aitavad toidu lõhnad hoida konteineri sees ning muud lõhnad väljas.
Toidu maitse säilitamiseks on eriti head klaasist karbid, kuhu võid muretsemata sisse panna ka kuuma toidu, mida võid panna mikrolaineahju ning millest võid ka vajadusel otse süüa. Näiteks külmalt tarbitavate toitude, nagu üleöö puder ja jogurti parfee, jaoks on ideaalsed ka keeratava korgiga klaaspurgid.
Toidukarpide soetamisel jälgi kindlasti seda, et need oleks pestavad nõudepesumasinas. Nii saad need enne järgmist kasutuskorda suurel kuumusel üle pesta, tehes kindlaks, et seal ei ole ühtegi bakterit, mis toidu riknemist võib põhjustada.
Kui võtad toitu tööle kaasa, jälgi ka seda, et konteinerid oleksid lekkekindlad, et saaksid muretsemata oma toidu hommikul koti visata ja tööl külmkappi pista.
Retseptide valimine
Kui sul on toidu ette valmistamiseks kogu varustus olemas, on järgmiseks sammuks retseptid. See võib olla üks raskemaid punkte „meal prepi“ juures. Tihti tunnistavad inimesed, et neil tuleb üleüldiselt puudu retseptidest ja tekib olukord, kus sööd sama toitu mitte päevast päeva, vaid lausa nädalast nädalasse. Kui soovid toidu ette valmistamisega saavutada ka teatud eesmärki (kaalu langetamine/tõstmine/säilitamine), võib erinevate retseptide leidmine olla veelgi raskem.
Retseptide leidmisel tuleb appi MOKAfit retseptikogu, kus on juba sinu eest välja arvutatud kaloraaži ja makrodega toidud. Retsepte on palju ja tuleb püsivalt juurde ning igaüks leiab sealt endale kindlasti lemmikud ning saab soovi korral katsetada ka midagi uut ja põnevat. Retseptid on jaotatud alateemade kaupa ning olemas on ka otsingumootor, ja mis kõige tähtsam, valides retsepti juures mitmekordse koguse, saad ilma arvutusi tegemata teha endale ette mitu toiduportsjonit korraga.
Niisiis…. vali söögikord, mida hakkad ette valmistama – hommiku-, lõuna- või õhtusöök, vali päev(ad), millal „meal prepi“ teed (pühapäev ja kolmapäev on kaks levinud valikut) ja kui mitmeks päevaks toidud ette valmistad (esialgu soovitame teha toidud ette lühemaks perioodiks, nagu näiteks 3 päeva, seejärel võib nädalavahetusel ette valmistada juba ka terve töönädala toidud) ning naudi seda, et sul on külmkapis alati olemas tervislik ja täisväärtuslik toit.